Föreläsning av överläkaren Dr. Fuad Celebioglu

Söndag 7 maj 2017

Föreläsning om bröstcancer av Fuad Celebioglu Assyriska föreningens kvinnosektion i Södertälje i samarbete med AKF ordnade en föreläsning av överläkaren Fuad Celebioglu. Han jobbar som kirurg på Södersjukhuset. Det var ca 70 personer som deltog på föreläsningen och det var både män och kvinnor. Föreläsningen var väldigt givande och uppskattad. Deltagarna som närvarade hade många frågor och funderingar som ställdes till Dr. Fuad.

Assyriska föreningens kvinnosektion i Södertälje i samarbete med AKF ordnade en föreläsning av överläkaren Fuad Celebioglu.  Han jobbar som kirurg på Södersjukhuset. Det var ca 70 personer som deltog på föreläsningen och det var både män och kvinnor. Föreläsningen var väldigt givande och uppskattad.  Deltagarna som närvarade hade många frågor och funderingar som ställdes till Dr. Fuad.

Tre viktiga saker som Dr Fuad lyfte var:

Att gå på mammografi undersökningen

Att kvinnor undersöker sina bröst minst efter varje menstruation 

Att ta kontakt med sjukvården vid minsta misstanke om förändring.

Det bjöds på frukost till alla som deltog. Vi uppskattade och tackade Dr. Fuad för föreläsning med en sybolisk present av en samling böcker om ”SEYFO” av Kemal Yalcin.